Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Pracownia

laserowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Czym jest witreoliza laserowa?

Terapia z użyciem witreolizy laserowej w Centrum Okulistycznym OCULISTIC jest skuteczną metodą usuwania zmętnień ciała szklistego.

To nowoczesna metoda polegająca na odparowaniu bądź rozbiciu mętów przy użyciu specjalnego lasera. W tym celu wykorzystywany jest laser emitujący nanosekundowe impulsy o bardzo słabej energii. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny. Laser pozwala na uzyskanie precyzyjnego, w pełni kontrolowanego efektu przerwania optycznego. Przed podjęciem terapii przeprowadza się badania kwalifikujące do zabiegu witreolizy laserowej. Pacjent zostaje poddany badaniom okulistycznym, w tym optycznej tomografii koherencyjnej ( OCT ) oraz USG. Dzięki OCT można uzyskać obrazy z bardzo wysoką rozdzielczością, pozwalające na szybką diagnostykę.

Wskazaniem do zabiegu są trwałe, obecne ponad 2 miesiące, ruchome cienie w polu. Mogą one powodować trudności w czytaniu, przeszkadzać w pracy bądź kierowaniu samochodem. Pacjent zostaje poddany badaniom kwalifikacyjnym w celu oceny skuteczności zabiegu. Pod uwagę brany jest wiek pacjenta, liczebność mętów, ich rozmiar oraz współistnienie innych schorzeń oczu.

Przebieg zabiegu

Zabieg witreolizy laserowej wykonywany jest ambulatoryjnie w gabinecie okulistycznym OCULISTIC. Czas trwania wynosi od 20 do 60 minut. Zwykle przeprowadza się dwie sesje zabiegowe. W niektórych przypadkach potrzebne jest poddanie pacjenta ponownemu zabiegowi, ich liczba uzależniona jest od ilości i nasilenia mętów. Na efekt leczenia mają wpływ: wielkość i położenie mętów, szerokość źrenicy, gęstość i ruchomość zmętnienia, stan po operacji zaćmy, stopień kondensacji ciała szklistego. W zależności od wykorzystania energii lasera stosuje się technikę waporyzacji (czyli odparowania mętów), obliteracji bądź relokacji zmętnienia.

Przed zabiegiem lekarz podaje pacjentowi w postaci kropli do oczu leki znieczulające oraz rozszerzające źrenicę. Następnie nakłada się soczewkę kontaktową na gałkę oczną, po czym wykonuje naświetlanie laserem emitowanym przez specjalnie zaprojektowany mikroskop. Często w trakcie terapii pacjenci obserwują ciemne plamki, które są efektem odparowanych mętów w postaci małych pęcherzyków gazu, a dokładniej ich składników ? cząsteczek kolagenu i kwasu hialuronidowego. W wyniku tego procesu, męty zostają usunięte bądź zmniejszone do rozmiaru, w którym nie utrudniają widzenia. Usuwanie mętów rozpoczyna się od przedniej i górnej części ciała szklistego, nie od najgęstszej części zmętnienia. Po zakończeniu zabiegu i ustaleniu wizyty kontrolnej, pacjent może wrócić do domu.

W wyniku sesji terapeutycznej, bezpośrednio po witreolizie laserowej, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort i czasowe pogorszenie wzroku, które ustępuje z czasem.

Do przeciwwskazań w wykonaniu witreolizy laserowej należy:

  • astygmatyzm,
  • jaskra,
  • zbyt duży rozmiar mętu lub zbyt duża liczba mętów,
  • męty związane z aktywnym zapaleniem ciała szklistego,
  • zbyt obwodowe położenie mętu,
  • męty związane z nieleczonymi przedarciami siatkówki,
  • nieleczone odwarstwienie siatkówki,
  • soczewki multifokalne.

Lekarz, na podstawie obecnych chorób oraz rodzaju zmętnień, oceni podczas badania kwalifikacyjnego efekt terapii i podejmie odpowiednie metody leczenia.

Co warto pamiętać o witreolizie laserowej?

  • zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny,
  • niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań jest znikome – mała ilość impulsów i ich energii zmniejszają ryzyko ich wystąpienia,
  • dzięki budowie lasera można dostosować energię impulsu do zmętnienia.