Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Pracownia

diagnostyczna
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Zapalenie nerwu wzrokowego

Zapalenie nerwu wzrokowego to proces zapalny II nerwu czaszkowego, który odpowiada za przysłanie bodźców wzrokowych z oka do kory wzrokowej, leżącej w płatach potylicznych mózgu. W zależności od lokalizacji wyróżnia się dwie postacie zapalenia nerwu wzrokowego:
zapalenie wewnątrzgałkowe, czyli zapalenie tarczy nerwu wzrokowego – proces zapalny umiejscawia się w przednim odcinku nerwu wzrokowego. Wówczas dochodzi do zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Zapalenie wewnątrzgałkowe występuje częściej u dzieci niż u dorosłych
zapalenie pozagałkowe – proces zapalny umiejscawia się w dalszym odcinku nerwu wzrokowego. W tym przypadku w początkowym okresie nie dochodzi do zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Zapalenie pozagałkowe diagnozowane jest znacznie częściej niż wewnątrzgałkowe

Objawy

Początek choroby zwykle jest nagły – następuje pogorszenie widzenia w jednym oku:

    • zaburzenie widzenia barw, które dla chorego stają się wyblakłe,
    • zaburzenie ostrości wzroku,
    • zaburzenie percepcji światła lub brak reakcji na światło,
    • gwałtowną degradację ostrości wzroku,
    • upośledzenie postrzegania barw ? od widzenia barw wyblakłych do całkowitego ich braku,
    • obniżoną percepcję światła,
    • wyraźne zmiany w polu widzenia,
    • brak reakcji na światło,
    • odczuwalny ból przy jakimkolwiek ucisku na gałkę oczną i jej poruszaniu.

Objawom tym mogą towarzyszyć ból w oczodole przy próbie poruszania gałki ocznej. Mogą pojawić się także mroczki w polu widzenia, najczęściej tzw. mroczki centralne, czyli ruchome lub stałe zmiany w centralnym polu widzenia.

Diagonostyka

W diagnozie zapalenia nerwu wzrokowego wystarczy podstawowe badanie okulistyczne, np. dna oka, pola widzenia. Zaleca się także wykonanie rezonansu magnetycznego oraz badania elektrofizjologicznego. Okulista najczęściej przepisuje kurację sterydową. Aby zapobiec pojawieniu się zapalenia nerwu, zaleca się przede wszystkim szybką wizytę u okulisty. Ważnym krokiem w leczeniu jest ustalenie przyczyny. Podczas leczenia objawowego wykorzystuje się leki sterydowe, zwykle w iniekcjach okołogałkowych.

Leczenie

Leczenie zapalenia pozagałkowego wykonuje się podczas słabszego nasilenia zapalenia nerwu wzrokowego oraz znacznego zanikania ostrości wzrokowej. Najgroźniejszym skutkiem zapalenia nerwu wzrokowego jest jego częściowy lub całkowity zanik, co powoduje znaczne pogorszenie widzenia na różnych płaszczyznach: widzenie barw, ostrość wzroku, percepcja światła.