Czym jest laser SLT?
SLT, czyli Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka to efektywna procedura lecznicza, polegająca na stymulacji i ograniczonej destrukcji komórek barwnikowych w kącie przesączania, stosując selektywną fototermolizę. Ma to na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ułatwienie odpływu cieczy wodnistej. SLT obniża ciśnienie śródgałkowe o średnio 25-35% , które utrzymuje się na tym poziomie przez ok. 2 lata. Jego stosowanie pobudza proces odbudowy komórek dotkniętych jaskrą.
Laser SLT jest alternatywą dla zabiegu z wykorzystaniem lasera ALT. Używanie lasera ALT może prowadzić do uszkodzenia komórek w kącie przesączania. Mimo, że spadek ciśnienia po obu zabiegach jest porównywalny, niszczenie komórek przez laser ALT wyklucza jego ponowne stosowanie. Leczenie przy użyciu SLT można powtarzać wielokrotnie bez negatywnych skutków, dostarcza on jedynie 1% energii generowanej podczas ALT.
Centrum Okulistyczne OCULISTIC oferuje leczenie laserem SLT w przebiegu jaskry pierwotnej z otwartym kątem przesączenia oraz jaskry wtórnej z zamykającym się kątem przesączenia.
Przebieg leczenia laserem SLT
Zabieg laserem SLT jest skuteczny w wielu postaciach jaskry, może być efektywnym rozwiązaniem dla pacjentów z różnymi postaciami nadciśnienia ocznego, którzy z różnych przyczyn nie mogą zostań poddani leczeniu farmakologicznemu lub chirurgicznemu. Test to również alternatywa dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.
Przed wykonaniem zabiegu, bada się ostrość wzroku pacjenta. Mierzone jest również ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pacjent otrzymuje krople znieczulające, po których na gałkę oczną zakłada się tzw. trójlustro (soczewkę powiększającą elementy kąta przesączania) i dokonuje iluminacje laserem.
Zabiegi laserem SLT są bezpieczne, oparte na selektywnej absorpcji krótkiego (3 ns) impulsu laserowego ? co zapewnia brak uszkodzeń z powodu koagulacji lub rozerwania struktur beleczkowania. Terapia trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna. Zabieg może być stosowany u osób nietolerujących leków na jaskrę i wykazujące problemy ze stosowania leczenia uzupełniającego. Również osoby korzystające z metod leczenia terabekuloplastyki laserem argonowym ALT mogą być poddane zabiegom SLT. Nie ma przeciwwskazań wykluczających osoby dotknięte jaskrą z leczenia przy pomocy SLT.
Zaleca się, by u młodych osób, przed terapią lekami farmakologicznymi, w pierwszej kolejności zastosować zabieg laserem SLT. Leczenie nie jest uciążliwe dla pacjenta. Po zakończeniu zabiegu może on odczuwać dyskomfort w widzeniu, który utrzymuje się czasem się do kilku godzin. Skuteczność terapii określa się na wiele lat, niektórzy pacjenci obserwują poprawę wzroku już po zabiegu, inni dopiero po kilku miesiącach. Dlatego pierwsza kontrola odbywa się przeważnie po 4-6 tygodniach. Skutki uboczne zabiegu są bardzo rzadkie, jest nim między innymi stan zapalny spojówek i przejściowy wzrost ciśnienia w oku. Inne efekty uboczne mogące wystąpić po zabiegu SLT to nieznaczny ból i dyskomfort oraz niewielkie, przejściowe zaburzenie widzenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o laserze SLT?
- Zabieg można powtarzać.
- Leczenie laserem SLT zajmuje ok. 6 minut.
- Stosowany jest również w leczeniu neuropatii wzrokowej.
- Często zostaje łączony z leczeniem farmakologicznym.
- Terapia laserem SLT jest bezbolesna.
PAMIĘTAJ!
- Wczesne wykrycie jaskry i szybkie podjęcie leczenia mogą zapobiec nieodwracalnej utracie wzroku.
- Członkowie rodziny osoby chorej na jaskrę powinny regularnie badać wzrok ? jaskra ma podłoże dziedziczne.
- Zdarza się, że efekt terapii zauważalny jest dopiero po kilku miesiącach.