Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Druzy plamki ? leczenie i diagnostyka

Druzy plamki żółtej są produktem metabolizmu komórek siatkówki. Gromadzą się pomiędzy warstwą nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) oraz błoną Brucha. Odkładają się w postaci złogów również w strukturze plamki żółtej. Rzadko obserwuje się ich obecność u osób poniżej 40 roku życia, jednak u osób mających ponad 60 lat są występują one prawie u 100% badanych. Ich pojawienie się można przyspieszyć prowadząc zły styl życia. Liczne występowanie druz w okolicy plamki żółtej może powodować wrażenie krzywienia liter bądź ich pogrubienia, oraz pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu.

Podstawowe objawy występowania druz plamki żółtej:

    • obniżenie ostrości wzroku,
    • utrata wrażliwości na kontrast,
    • ubytki w centralnym polu widzenia,
    • wrażenie zakrzywienia prostych linii.

Druzy mogą różnić się od siebie wielkością, kształtem, kolorem, uniesieniem, oraz wyrazistością brzegów. Małe druzy w większości przypadków nie powodują żadnych objawów. Duże druzy powodują już zbliznowacenie tkanki w siatkówce. Większość druz nie zaburza wzroku i nie są uznawane za proces chorobowy, lecz za wynik naturalnych procesów starzenia się organizmu.

Wyróżnia się kilka typów druz plamki żółtej:

    • druzy miękkie,
    • druzy blaszki podstawnej,
    • druzy twarde,
    • druzy mieszane,
    • druzy uwapnione.

Druzy twarde

Są to złogi mające wyraźne, dobrze widoczne brzegi. Przeważnie ich postać jest płaska, okrągła, a ich kolor jest żółtawobiały. Ich wielkość średnicy rzadko przekracza 125 mm, zwykle wynosi poniżej 60 mm. Ich występowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia suchej formy AMD.

Druzy miękkie

Mają one zwykle żółtą bądź żółtawoszarą barwę i są większe od druz twardych, przekraczając rozmiarem średnicy 60 mm. Sąsiadujące druzy mogą się ze sobą zlewać. Powoduje to zwiększenie obszaru odwarstwienia warstwy barwnikowej siatkówki, skutkiem jest druzowate odwarstwienie warstwy barwnikowej siatkówki. Druzy miękkie można podzielić na druzy o niewyraźnych i wyraźnych granicach. Zmiany o niewyraźnych granicach charakteryzuje trudna do wyznaczenia granica, mają gęstość zmniejszającą się do centrum kierunku obwodu. Druzy miękkie o wyraźnych granicach są grube i zbite, oraz posiadają jednolitą barwę. Współistnienie zaburzeń barwnikowych i druz miękkich zwiększa ryzyko pojawienia się neowaskularyzacji podsiatkówkowej.

Druzy blaszki podstawnej

Przypadki występowania druz blaszki podstawnej najczęściej obserwowana jest u młodych osób. Charakteryzuje się niezwykle licznymi druzami. Mają jednakową wielkość i są delikatnie uniesione.

Druzy mieszane

Druzy mieszane posiadają cechy zarówno druz miękkich, jak i twardych. Zwykle mają niewyraźne granice i są lekko uniesione. Tym terminem nazywa się również obecność w oku, w tym samym czasie, druz miękkich twardych.

Druzy uwapnione

Są to druzy, które uległy inkrustacji solami wapnia. Zmiany powstałe w ten sposób mają charakterystyczny połyskujący wygląd. Są one odpowiedzialne za wyraźne zmiany w komórkach warstwy barwnikowej siatkówki. Ich liczba jest prawie zawsze największa w centrum plamki żółtej i maleje w kierunku obwodu.

Diagnostyka

Do rozpoznania i oceny druz, w Centrum Okulistycznym OCULISTIC stosuje się optyczną koherentną tomografię (OCT). Badanie przeprowadzone jest w celu diagnozy chorób plamki żółtej, jaskry oraz badania przedniego odcinka dna oka. To skuteczna metoda diagnostyczna, która pozwala na otrzymanie podpowierzchniowych obrazów materiałów w wysokiej rozdzielczości. Do badania druz plamki żółtej stosuje się również autofluorescencję (FAF). Umożliwia ona wykrycie i zarejestrowanie złogów lipofuscyny, naturalnie występującej w komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki. Jej analiza pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji o stanie siatkówki oka. Badanie jest nieinwazyjne.
Można również zbadać swoje oczy przy pomocy testu, który można przeprowadzić samodzielnie w domu. Aby wykonać test, potrzebna jest kartka w kratkę. Należy trzymać ją w odległości ok. 30 cm od oczu, zasłonić jedno oko, a drugim patrzeć w centralny punkt siatki. Badanie powtórzyć z drugim okiem. Jeśli widoczne są krzywe linie i nierówne kwadraty, świadczy to procesach chorobowych w oku i pacjent powinien zgłosić się do specjalisty na dalsze badania.

Leczenie

Występowanie druz plamki żółtej często związane jest z chorobami plamki żółtej (AMD). Pacjenci cierpiący z powodu zwyrodnień plamki żółtej, poddani są terapii laserem 2RT (AMD w postaci suchej, retinopatia cukrzycowa) bądź iniekcjom doszklistkowym (AMD w postaci wysiękowej). Centrum Okulistyczne OCULISTIC jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce posiadających laser 2RT. Zabieg jest nieinwazyjny, polega na wysłaniu impulsu, który pobudza uszkodzone komórki do regeneracji. Pozwala on na zatrzymanie oraz cofnięcie zmian chorobowych oka.
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC najczęściej w postaci iniekcji doszklistkowych w przebiegu AMD podawane są leki:

    • 1. Lucentis ? hamuje działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyń,
    • 2. Eylea ? wyłapują cząstki VEGF z krwioobiegu, tworząc nieaktywny chemicznie kompleks,
    • 3. Ozdurex ? jest implantem, którego składnik ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

PAMIĘTAJ!

    • Jeżeli zaobserwowałeś objawy druz, nie zwlekaj z udaniem się do okulisty.
    • Druzy mogą być objawem rozwijania się chorób plamki żółtej (AMD).
    • Wcześnie wykrycie choroby to lepsze rokowania na zatrzymanie i cofnięcie zmian.