Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Krwotok ciała szklistego ? diagnostyka i leczenie

Ciało szkliste to przejrzysta struktura pozbawiona naczyń krwionośny. Wypełnia ona tylną komorę gałki ocznej. Jest złożona w 99% z wody, pozostały procent to kwas hialuronowy i kolagen. Nadaje ona kształt gałce ocznej oraz chroni siatkówkę. Zmniejszona objętość ciała szklistego prowadzi do zapadnięcia gałki ocznej.

Przyczyny

Wyróżnia się dwa rodzaje krwotoków do ciała szklistego:

  • pourazowy (wynikający z krwotoku podpajęczynówkowego),
  • spontaniczny (powstający w przebiegu cukrzycy, miażdżycy).

Diagnostyka

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do rozpoznania choroby wykonuje się badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic, oraz po zaobserwowaniu powyższych objawów. W niektórych przypadkach, do diagnozy choroby wykonuje się badanie ultrasonograficzne gałki ocznej w prezentacji B.

Leczenie

Podstawą leczenia choroby jest usunięcie bądź opanowanie jej przyczyny (np. cukrzycy, nadciśnienie tętnicze).
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do leczenia krwotoku wykorzystywany jest laser Valon Multispot. Zmniejsza on objętość nieprawidłowo rosnące naczynia krwionośne oraz tamuje krwotoki. Zabieg laserem Valon typu Multispot używany jest w Centrum OCULISTIC głównie w leczeniu retinopatii cukrzycowej. Nowoczesna procedura zapobiega pogorszeniu stanu siatkówki oka oraz poprawia widzenie. Zdarza się, że krwotok w ciele szklistym nie wymaga żadnego leczenia ? wchłania się samoistnie. Następuje to w przeciągu kilku tygodni. Zdarza się jednak, że pozostaje dłużej ? w tym przypadku koniecznie jest zastosowanie leczenia laserem Valon Multispot.

Zakres zabiegu jest zależny od przyczyny krwotoku. Wylew krwi w przebiegu retinopatii cukrzycowej, nie zasłaniający całej siatkówki, w każdym z przypadków wymaga panfotokoagulacji siatkówki. Jednak krwotok z przedarciem siatkówki wymaga jedynie lokalnej koagulacji laserowej wokół otworu. Zdarza się jednak, że krwotok nie zostaje wchłonięty samoistnie. Wymagane jest również leczenie chirurgiczne ? witrektomia. Decyzję o zabiegu podejmuje specjalista, jest on uzależniony od przyczyny krwotoku. Jeśli występuje izolowany krwotok do ciała szklistego, zabieg podejmowany jest w momencie, gdy krwotok nie zostaje wchłonięty samoistnie w przeciągu 2-3 miesięcy. W przypadku towarzyszących uszkodzeń: neowaskularyzacja tęczówki, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, trakcja szklistkowo-siatkówkowa, bądź jeśli krwotok wystąpił u dzieci lub cukrzyków, decyzja o witrektomii podejmowana jest wcześniej.

Co warto wiedzieć o laserze Multispot?

  • laser Valon typu Multipsot używany jest głównie w leczeniu retinopatii cukrzycowej,
  • tamuje krwotoki,
  • przywraca równowagę wewnątrz oka,
  • zmniejsza nieprawidłowo rosnące naczynia krwionośne.