Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

jaskrowa
Rejestracja Ponidziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Jaskra młodzieńcza ? diagnostyka i leczenie

Jaskra młodzieńcza jest schorzeniem należącym do grupy chorób jaskry pierwotnej otwartego kąta przesączenia. Jest odpowiedzialna za ok. 0,7 wszystkich przypadków Jaskry, z czego 20% z nich ma podłoże dziedziczne, autosomalnie dominujące. Pojawia się u pacjentów pomiędzy 10 a 35 rokiem życia. Nie są znane dokładne przyczyny powstania Jaskry młodzieńczej. Stwierdzono, że pojawiają się nieprawidłowości w przednim odcinku gałki ocznej, doprowadzając w rezultacie do zmniejszonego odpływu cieczy wodnistej. Następuje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nieleczone ciśnienie prowadzi do uszkodzenia i zaniku nerwów wzrokowych, a w rezultacie do utraty wzroku. Za czynnik ryzyka rozwoju choroby uważa się przede wszystkim występowanie jaskry młodzieńczej u osób z rodziny. Za gen wywołujący tą postać jaskry uważa się GLC1A. Kolejnym, silnie związanym czynnikiem ryzyka z jaskrą młodzieńczą jest krótkowzroczność. Współwystępowanie tych dwóch chorób pogłębia zmiany chorobowe.

Objawy

Choroba najczęściej bywa rozpoznana przypadkowo, podczas rutynowych badań. Dzieje się tak, ponieważ jaskra młodzieńcza może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dlatego wskazane jest, aby przy obserwacji zaburzeń narządu wzroku (szczególnie jeśli w rodzinie są osoby cierpiące na jaskrę) udać się na konsultację. Do najczęstszych objawów choroby należą:

    • zmniejszenie ostrości widzenia,
    • nadwrażliwość na światło,
    • bóle głowy i oczu,
    • przewlekłe zapalenie spojówek,
    • okresowe zaburzenia widzenia.

Diagnostyka

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do diagnostyki jaskry młodzieńczej wykonywany jest szereg badań, między innymi gonioskopia (badanie kąta przesączenia), pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego i ocena tarczy nerwu wzrokowego. U osób dotkniętych jaskrą młodzieńczą może współwystępować krótkowzroczność, dlatego badany jest również zakres pola widzenia oraz ostrość wzroku.

Badanie gonioskopii pozwala na ocenę drogi odpływu cieczy wodnistej przy użyciu lampy szczelinowej. Dzięki niemu można określić z jaką postacią jaskry mamy do czynienia. W jaskrze o otwartym kącie widoczna jest siateczka beleczkowania (droga odpływu cieczy wodnistej) w przeciwieństwie do postaci zamkniętego kąta ? u której jest niewidoczna. Gonioskopia pomaga również określić przyczynę rozwoju zamkniętego kąta przesączenia, mianowicie, czy do zamknięcia kąta doszło w wyniku zmian zapalnych w oku, czy jest rezultatem jego nieprawidłowej budowy. Kolejnym istotnym badaniem jest ocena tarczy nerwu wzrokowego. W zdrowym oku tarcza nerwu wzrokowego ma owalny kształt oraz fizjologiczne zagłębienie naczyniowe znajdujące się w centralnej części nerwu. W tarczy nerwu wzrokowego dotkniętej procesami chorobowymi jaskry obserwuje się pojawienie charakterystycznych zmian ? zblednięcie tarczy w okolicy powiększonego zagłębienia.

Leczenie

Podstawową metodą leczenia jaskry młodzieńczej jest leczenie farmakologiczne. Głównym celem leczenia farmakologicznego jest zachowanie funkcji widzenia pacjenta i opóźnienie procesów chorobowych. Stosuje się preparaty w postaci kropli, obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. Obniżenie ciśnienia jest kluczowe w walce z większością postaci jaskry.

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do obniżenia ciśnienia w jaskrze młodzieńczej używa się lasera SLT. Obniżone ciśnienie utrzymuje się na poziomie ok. 2 lata, zabieg można bez obaw powtarzać. Jest to alternatywa dla zabiegu ALT, który uszkadza komórki kąta przesączania. Nie ma przeciwwskazań do zabiegu SLT wykluczających osoby z jaskrą do leczenia tym laserem. Terapia trwa bardzo krótko ? ok. 6 minut i jest bezbolesna.
W trudnych przypadkach, gdy pacjent nie reaguje na leczenie farmakologiczne i dochodzi do postępu zmian chorobowych, stosuje się leczenie operacyjne. Ciężko jednak przewidzieć długoterminowych efektów operacji. Połowa pacjentów która została poddana operacji przeciwjaskrowej, dwa lata po zabiegu musi podjąć dalsze leczenie farmakologiczne.

PAMIĘTAJ!

    • Jaskra młodzieńcza ma podłoże genetyczne. Jeśli wystąpiła u spokrewnionej z Tobą osoby, udaj się na badanie okulistyczne!
    • U osób dotkniętych jaskrą młodzieńczą często nie obserwuje się objawów.
    • Laser SLT wykorzystywany jest w Centrum OCULISTIC w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i jest głównym narzędziem w walce z chorobami jaskry.