Badanie w biomikroskopie
Biomikroskopia ? to badanie w lampie szczelinowej, które służy obserwacji przedniego odcinka oka, a przy zastosowaniu dodatkowych soczewek ? także do obserwacji tylnej części oka. To podstawowe, rutynowe badanie podczas każdej wizyty. Pozwala na rozpoznanie nieprawidłowości oraz monitorowanie wdrożonej terapii.
Biomikroskop składa się z dwóch zasadniczych części – oświetlających szczelinę świetlną oraz powiększających badany obraz (mikroskop). Lampa szczelinowa może powiększyć obraz 10, 16, 25 lub 64 razy. Biomikroskop pozwala na wykrycie niektórych chorób oczu, a także monitorowanie zmian w gałce ocznej po wykonaniu różnych zabiegów.
Wskazania do wykonania badania biomikroskopem
- optyczna chymetria (pomiar grubości rogówki), co wykorzystuje się w zabiegach na rogówce, jaskrze,
- stany patologiczne tęczówki,
- wczepy wewnątrzgałkowe ? ocena położenia implantu,
- monitorowanie wyniku zabiegów laserowych i operacji przetokowych w jaskrze,
- obrazowanie tęczówki ? ukształtowanie nasady, weryfikacja wyniku laserowej iridotomii, iridoplastyki,
- obrazowanie kąta przesączania.
Badanie przedniego odcinka oka to rutynowe badanie okulistyczne, które pozwala stwierdzić istniejące u pacjenta choroby przedniego odcinka oka. Po badaniu nie stwierdza się na ogół żadnych powikłań ani komplikacji, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania go wielokrotnie. Pacjent może jedynie odczuwać chwilowe olśnienie wywołane silnym światłem lampy szczelinowej. Przechodzi ono jednak samoistnie po krótkiej chwili. Wykonuje się je u pacjentów w każdym wieku. Jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży .