Odwarstwienie siatkówki ? diagnostyka i leczenie
Odwarstwienie siatkówki (zwane również odklejeniem siatkówki) często rozwija się objawowo. Polega na odklejeniu lub rozerwaniu siatkówki od znajdującej się pod nią naczyniówki. Nieleczona choroba oka prowadzi do utraty wzroku. Narażone na chorobę są wszystkie osoby które mają powyżej 50 lat, szczególnie kobiety. Narażone są na nią osoby cierpiące na krótkowzroczność.
Czynniki ryzyka: osoby powyżej 50 roku życia, osoby cierpiące na cukrzycę, duża krótkowzroczność, AZS, osoby urodzone przed terminem (tzw. wcześniaki), atopowe zapalenie skóry.
Przyczyny
Siatkówka pełni bardzo ważną rolę w procesie widzenia. Zadaniem siatkówki jest skupianie wiązki światła i przekazanie powstałego na niej obrazu do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego. Jej uszkodzenie wpływa na pogorszenie jakości widzenia. Poważne zwyrodnienia prowadzą do całkowitej ślepoty, która jest nieodwracalna.
Odwarstwienie siatkówki dzieli się na kilka odmian:
- trakcyjne,
- rozwarstwienie siatkówki,
- wysiękowe,
- odwarstwienie samoistne.
Do odwarstwienia się siatkówki często dochodzi podczas urazu oka bądź wysiłku fizycznego. Zwykle dotyka osoby po 50 roku życia z powodu zmiany struktury włókien łączących siatkówkę z ciałem szklistym. Na rozwój choroby wpływa atopowe zapalenie skóry, cukrzyca oraz stany zapalne spojówki. Również czynnik dziedziczny ma istotny wpływ w przebiegu choroby. Zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia schorzenia u osób urodzonych kilka tygodni przed terminem.
Objawy
Do podstawowych objawów odklejenia się siatkówki należą:
- pojawiające się w dzień oraz nocy ,,błyski?,
- farfocle przed oczami,
- ?czarny deszcz?oraz pozostałe objawy wzrokowe w postaci latających muszek i kropek,
- nagła utrata wzroku (tzw. zasłona pojawiająca się w polu widzenia).
Są to objawy spowodowane wyrwą bądź dziurą w siatkówce. ,,Czarny deszcz? jest objawem wylewania się krwi z przerwanego naczynia krwionośnego. Im większe uszkodzenie, tym siatkówka zaczyna się coraz bardziej odwarstwiać z powodu płynu przeciekającego pod siatkówkę. Odklejenie się siatkówki może skutkować nagłą utratą widzenia z jednej strony oka.
Objawy związane są ze sposobem odżywiania siatkówki. Część składników odżywczych otrzymuje od naczyń krwionośnych znajdujących się na jej powierzchni. Pozostałe składniki otrzymuje od naczyń przebiegających wewnątrz gałki. Zerwanie połączenia pomiędzy siatkówką a naczyniami krwionośnymi powoduje jej obumieranie. Procesu obumierania nie można odwrócić.
Leczenie
Do podstawowych metod diagnozy w Centrum Okulistycznym OCULISTIC jest badanie dna oka oraz ostrości widzenia. W sytuacji zdiagnozowania przedarcia siatkówki stosuje się krioterapię bądź zabiegi laserem 2RT. Leczenie za pomocą lasera 2RT polega na wysłaniu impulsów światła laserowego o niskiej energii, które mają działanie terapeutyczne oraz chronią struktury oka przed dalszymi uszkodzeniami. Laser 2RT stymuluje proces regeneracji siatkówki, jest nieinwazyjny. Do regeneracji przedarć siatkówki również używany jest laser Valon Multispot, który zabezpiecza zmiany zwyrodnieniowe.
Osobom cierpiącym z powodu odwarstwienia siatkówki zalecana jest odpowiednia dieta. Produkty bogate w luteinę oraz witaminy A,C i E wpływają pozytywnie na zatrzymanie niekorzystnych procesów zachodzących w oku. Na powstrzymanie procesu zwyrodnienia siatkówki mają wpływ takie produkty spożywcze jak: ryby, brokuły, borówka amerykańska, szpinak oraz botwinka.
Bardzo poważne przypadki można leczyć za pomocą witrektomii. Polega ona na wycięciu ciała szklistego i zastąpieniu go innym płynem (np. olejem silnikowym). Miejsce wycięcia zostaje poddane naświetlaniu laserem. Kolejną metodą leczenia jest wgłobienie. Zabieg polega na wprowadzeniu do oka plomby, które niwelują ubytki w siatkówce.
PAMIĘTAJ!
- Odpowiednia dieta pomoże Ci w walce z chorobą,
- przy zauważeniu objawów odwarstwienia siatkówki, osoba chora powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą,
- nieleczone odwarstwienie siatkówki prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku.
Co warto wiedzieć o laserze 2RT?
- Laser 2RT odgrywa ważną rolę w leczeniu schorzeń plamki żółtek (AMD),
- zabieg jest nieinwazyjny,
- stymuluje regenerację oka,
- czas trwania zabiegu nie przekracza zazwyczaj 10 minut.