Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Męty w ciele szklistym ? diagnostyka i leczenie

Zmętnienie ciała szklistego (mydoesposia) bądź potocznie nazywane ,,męty ciała szklistego”, to choroba polegająca na tworzeniu się skupisk włókien kolagenowych, spowodowanych przez patologię żelu ciała szklistego.

Przyczyny

Starzenie się ciała szklistego oka jest uznawane za najczęstszą przyczynę powstawania mętów. Skupiona forma ciała szklistego wraz z wiekiem ulega stopniowemu rozpływaniu, a wnętrze gałki ocznej zostaje zapełnione złogami i odpadkami. Ich obecność na drodze wiązki światła przechodzącej przez oko powoduje, że złogi rzucają cień na siatkówkę i uwidaczniają męty. Kolejnym czynnikiem prowadzącym do rozwoju choroby są procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego. Prowadzą one do zmian w strukturze jego włókien kolagenowych.

Czynniki ryzyka: wiek, wylew krwi w wyniku nadciśnienia tętniczego urazu oka, wysiękowa postać AMD, retinopatia cukrzycowa.

Objawy

Podstawowym z objawów dolegliwości są “latające muszki” – poza rozwojem mogącym trwać wiele lat – jest ich ruchomość. Z powodu, że ciało szkliste złożone jest w większości z wody, stałe elementy pływają w nim poruszając się w oczach swobodnie. Czasami tylko na pewien czas znajdują się przed plamką żółtą, zdarza się jednak, że miesiącami męty znajdują się w centralnym polu widzenia, a cierpiąca na tą przypadłość osoba odczuwa ulgę dopiero gdy przesuną się na skraj widzenia. W przypadku koncentrowania się mętów przed plamką, sprawiają one trudności w czytaniu. Nie można zdiagnozować, czy męty ulegną pogorszeniu bądź poprawie.

Leczenie

W większości przypadków zmętnienie ciała szklistego nie wymaga leczenia. Dyskomfort związany z przypadłością jedynie czasowo przeszkadza w widzeniu, aby się go pozbyć wystarczy kilkakrotnie przewrócić oczami w górę i w dół, oraz na boki. Powoduje to przemieszczenie się złogów na skraj widzenia i rozwiązuje problem. Zdarza się jednak, że męty ciała szklistego są liczne i przeszkadzają pacjentom w widzeniu. W tych przypadkach można podjąć jedną z kilku metod leczenia.

Sposoby leczenia mętów ciała szklistego w Centrum Okulistycznym OCULISTIC:

    • krople do oczu zawierające jodek potasu,
    • jonofreza,
    • witreoliza,
    • witrektomia.

Leczyć można za pomocą kropli do oczu zawierających jodek potasu bądź wzmacniającymi widzenie. Również ulżyć może jonofreza, która polega na przykładaniu do gałek ocznych przez gazę nasączoną jodkiem potasu elektrod.

Kolejnym sposobem usuwania przypadłości jest witrektomia. Polega  ona na inwazyjnym usuwaniu mętów z ciała szklistego. Zalecana jest jedynie w bardzo uciążliwych przypadkach zmętnienia ciała szklistego, ponieważ istnieje ryzyko powikłań, takich jak: zaćma, infekcja oka, jaskra bądź odwarstwienie siatkówki. Jest to jednak najbardziej skuteczna metoda ze wszystkich sposobów leczenia mętów.

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC pacjent cierpiący z powodu mętów może poddać się witreolizie laserowej zmętnień ciała szklistego. Zabieg polega na kierowaniu promieniu lasera na zmętnienia, co doprowadza do ich odparowania. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz. Zabieg nie powinien być wykonywany w przypadku ruchomych mętów – jest bardzo czasochłonny i często nieskuteczny.