Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Neuropatia nerwu wzrokowego ? diagnostyka i leczenie

Neuropatia nerwu wzrokowego jest zaburzeniem przewodzenia impulsu w obrębie drogi wzrokowej. Termin obejmuje szerokie pojęcie uszkodzenia nerwu wzrokowego. Wyróżnia się dwa rodzaje neuropatii nerwu wzrokowego: niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego (PION) oraz neuropatię toksyczną nerwu wzrokowego. Choroba prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego, którego następstwem jest całkowita i nieodwracalna utrata widzenia.

Przyczyny

Przyczyny choroby są bardzo zróżnicowane. Do podstawowych czynników wywołujących neuropatię nerwu wzrokowego należą:

    • ucisk (spowodowany, np. guzem),
    • infekcje i procesy zapalne,
    • urazy oka,
    • niedobory pokarmowe (niedobór witaminy B12),
    • zmiany niedokrwienne (nadciśnienie tętnicze, stan nadkrzepliwości, cukrzyca, hipercholesterolemia, choroba niedokrwienna serca),
    • uwarunkowania dziedziczne,
    • toksyczne uszkodzenia (spowodowane spożywaniem niektórych leków, nadużywaniem alkoholu i tytoniu).

Czynniki ryzyka: osoby cierpiące na miażdżycę, choroby krwi, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, wady zastawek serca, hipercholesterolemię, zespół bezdechu nocnego.

Objawy

Choroba najczęściej dotyka jedno oko. W przypadku zaburzenia w obojga oczu, neuropatia rozwija się nierównomiernie. Osoba cierpiąca na neuropatię nerwu wzrokowego doświadcza pogorszenia widzenia, obserwuje się jego różne natężenie, które jest zależne od przypadku ? od lekkiego zamazania obrazu do całkowitej utraty ostrości widzenia. Często pacjentowi towarzyszy ból podczas poruszania gałką oczną, bądź ograniczenie jej ruchomości oraz zaburzenie widzenia barwnego.
Objawy uzależnione są od przyczyn neuropatii. Początkowe objawy choroby mogą być niezauważalne w toksycznej neuropatii nerwu wzrokowego. Charakterystyczną cechą tego rodzaju neuropatii jest obustronne upośledzenie widzenia. Z kolei niedokrwienna neuropatia charakteryzuje się nagłym początkiem. Niezależnie od przyczyn, nieleczona choroba prowadzi do zaniku nerwu, co skutkuje nieodwracalną utratą wzroku.

Diagnostyka

Po zaobserwowaniu powyższych objawów, chory powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem okulistą.
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC, w celu zdiagnozowania neuropatii nerwu wzrokowego, stosuje się badanie elektrofizjologiczne (VEP, PERG). Badanie polega na zarejestrowaniu sygnału bioelektrycznego, który powstaje w gałce ocznej i przekazywany jest do części mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Charakterystycznym objawem choroby, który można zaobserwować w trakcie badania, jest zaburzona reakcja źrenic na światło oraz bladość tarczy nerwu wzrokowego. W początkowym stadium choroby tarcze nerwów wzrokowych są prawidłowe, a do ich częściowego bądź całkowitego zaniku dochodzi wraz z jej rozwojem. Ogromne znaczenie w diagnostyce ma badanie pola widzenia, szczególnie jeśli neuropatia powstała wskutek urazu. Do typowych objawów, rozpoznanych podczas badania pola widzenia, należy zawężenie obwodowego pola widzenia z jednoczesnych zachowaniem widzenia centralnego.

Leczenie

Podstawą leczenia neuropatii nerwu wzrokowego jest wyeliminowanie jej przyczyny. Niestety jest to możliwe jedynie w niektórych przypadkach, jak ucisk bądź uraz. W leczeniu neuropatii spowodowanej infekcjami i procesami zapalnymi pomocna jest steroidoterapia (doustna lub dożylna). Pacjentowi podaje się dożylnie duże dawki kortykosteroidów przez pierwszy tydzień, po czym redukuje się dawkę do kortykosteroidów doustnych. Terapia trwa przez wiele miesięcy, stopniowo zmniejszając ilość przyjmowanych dawek, po czym przez ok. 1-2 lat pacjent przyjmuje dawkę podtrzymującą.
Część schorzeń neuropatii jest niemożliwa do całkowitego wyleczenia. W przypadku przebytej neuropatii niedokrwiennej w jednym oku, pacjent musi być pod stałą kontrolą okulistyczną ? mimo ustąpienia objawów, osoba jest zagrożona rozwojem choroby w drugim oku. Dlatego jeśli osoba znajduje się w grupie ryzyka, powinna zastosować leczenie profilaktyczne. W postaci nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego zaleca się pacjentom przyjmowanie aspiryny, w celu redukcji ryzyka wystąpienia choroby w drugim oku.
Wśród metod chirurgicznych, najczęściej stosowanym zabiegiem jest dekompresja pochewki nerwu wzrokowego. Wykonuje się go w celu zmniejszenia nacisku nagromadzonego płynu wokół nerwu wzrokowego. Decyzję o metodach leczenia choroby podejmuje lekarz, w uzgodnieniu z pacjentem.

PAMIĘTAJ!

    • Jeśli zaobserwowałeś powyższe objawy, natychmiast zgłoś się do Centrum Okulistycznego OCULISTIC ? dysponujemy najnowszym sprzętem, dzięki któremu szybko zdiagnozujemy chorobę.
    • Jeśli przechodziłeś neuropatię nerwu wzrokowego w jednym oku, powinieneś przynajmniej raz w roku zbadać wzrok ? istnieje ryzyko, że choroba rozwinie się w drugim.
    • Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, powinny podjąć leczenie profilaktyczne.