Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Zator tętnicy środkowej siatkówki ? leczenie i diagnostyka

Zator tętnicy środkowej siatkówki prowadzi do nagłej utraty wzroku. Blokuje on przepływ krwi w tętnicy do tkanki. Powoduje to zmiany, które z kolei mogą prowadzić do nieodwracalnej, trwałej utraty wzroku.
Do powstania schorzenia przyczynia się wiele czynników. Zator może przedostać się ze skrzepów z odległych części ciała do siatkówki. Przyczyną choroby również może być materiał zatorowy z bakterii, przedostających się z ogniska zakażenia do układu naczyniowego. Kolejnym czynnikiem, powodującym rozwój zatoru, są choroby zakaźne (płonica, grypa), serca oraz zatory tłuszczowe, które powstały w wyniku urazów mechanicznych.

Do podstawowych objawów zatoru tętnicy środkowej siatkówki należy:

    • zblednięcie i obrzęk siatkówki,
    • brak reakcji źrenicy na światło,
    • gwałtowna i całkowita utrata wzroku,
    • pacjent nie odczuwa bólu.

Diagnostyka

Do rozpoznania choroby w Centrum Okulistycznym OCULISTIC stosuje się badanie dna oka (angiografia fluoresceinowa). Polega ono na dożylnym podaniu pacjentowi środka kontrastującego (fluoresceiny). Uwidacznia on naczynia krwionośne dna oka. Następnie wykonuje się serię fotografii dna oka. Dzięki temu, lekarz jest w stanie określić, który obszar siatkówki jest niedokrwiony. Do podstawowych metod diagnostyki należy również badanie pola widzenia (perymetria). Pozwala ono zlokalizować ubytki w miejscach odpowiadających niedokrwieniu siatkówki. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Do jego przeprowadzenia używany jest aparat zwany polomierzem. Pacjent patrzy na ekran jednym okiem i sygnalizuje moment pojawienia się świetlnego punktu w jego polu widzenia. W ten sposób dla każdego oka tworzy się mapa pola widzenia. Punkty, których pacjent nie zauważył sugerują ubytek w polu widzenia.

Leczenie

Bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. W niektórych przypadkach, jeśli nie doszło do całkowitego zamknięcia światła naczynia, istnieje szansa na skuteczne leczenie. Niekiedy skurcz naczyń może ustąpić samoistnie, jeśli jednak niedokrwienie trwa zbyt długo, skutki mogą być nieodwracalne.

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do leczenia choroby stosuje się środki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i rozszerzające naczynia, a także masaż gałki ocznej. Celem podjętych działań jest przemieszczenie materiału zatorowego w kierunku obwodu dna oka. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny powstania materiału zatorowego, które ma ogromne znaczenie w sposobie leczenia. Materiał zatorowy może pochodzić z serca, dlatego wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Osoby będące zagrożone zatorem tętnicy środkowej siatkówki (choroby serca, choroby zakaźne) powinny podjąć leczenie profilaktyczne.

PAMIĘTAJ!

    • W przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
    • Materiał zatorowy może pochodzić z innych części ciała, np. serca. W sytuacji diagnozy zatoru tętnicy środkowej siatkówki, ważne jest przeprowadzenie dodatkowych badań pod kątem chorób serca.
    • Osoby będące w grupie ryzyka (choroby serca, zatory tłuszczowe) powinny przynajmniej raz w roku przejść badanie pod kątem zatoru tętnicy środkowej siatkówki.