Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Zanik nerwu wzrokowego ? diagnostyka i leczenie

Zanik nerwu wzrokowego jest następstwem nieodwracalnych uszkodzeń włókien nerwowych siatkówki, włókien nerwu wzrokowego czy pasm wzrokowych. Mogą one obejmować cały przekrój nerwu wzrokowego, jak również jedynie jego część, czego skutkiem jest odpowiadający mu ubytek w polu widzenia. W trakcie badania dna oka można zauważyć bladą tarczę nerwu wzrokowego, mającą niekiedy barwę białą ? świadczy to o zaawansowanej chorobie. Schorzenie często występuje w przebiegu jaskry (podwyższone ciśnienie w oku). Zanik nerwu wzrokowego występuje także w przebiegu rzadkiej choroby genetycznej ? chorobie Lebera, dotykającej osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Sposób dziedziczenia zaniku nerwu wzrokowego jest różny ? może mieć charakter wrodzony, autosomalnie dominujący, recesywny związany z chromosomem X, autosomalnie recesywny lub mitochondrialny.

Przyczyny prowadzące do zaniku nerwu wzrokowego:

    • tarcza zastoinowa,
    • przewlekłe procesy zwyrodnieniowe siatkówki,
    • jaskra,
    • zapalenie nerwu wzrokowego,
    • przyjmowanie niektórych leków,
    • urazy,
    • zmiany patologiczne w oczodole bądź jamie czaszki,
    • ucisk nerwu wzrokowego (spowodowanego przez np. guzy),
    • długotrwały obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

W Schorzeniu zaniku nerwu wzrokowego wyróżnia się kilka jego postaci:

    • Następczy zanik nerwu wzrokowego ? postać spowodowana jest poprzez przewlekłe procesy zwyrodnieniowe siatkówki lub jej amiotrofią. Oprócz białej tarczy obserwuje się zmiany w siatkówce.
    • Pierwotny zanik nerwu wzrokowego ? charakterystycznym objawem jest blada tarcza nerwu wzrokowego z wyraźną granicą. Ta postać zaniku nerwowego jest rezultatem procesów chorobowych, które uszkadzają włókna nerwu wzrokowego ? ucisku włókien nerwowych, toksycznego uszkodzenia bądź jako objaw choroby Lebera.
    • Wtórny zanik nerwu wzrokowego ? w przeciwieństwie to prostego zaniku nerwu wzrokowego, granice tarczy nerwu wzrokowego są ledwo zauważalne. Spowodowana jest przez neuropatię zastoinową.

Objawy

W przypadku rozwinięcia się zaniku nerwu wzrokowego, pierwszymi objawami są: ból gałki ocznej, ubytki w polu widzenia, pogorszenie wzroku, zaburzenie widzenia barw. W bardziej zaawansowanym przebiegu choroby następuje utrata wzroku. Ciężkie urazy mogą doprowadzić do obrzęku mózgu i tworzenia się krwiaków. Mogą one wtórnie powodować uszkodzenie drogi wzrokowej ? jedynie szybka interwencja może ocalić wzrok.

Podstawowe objawy choroby:

    • zaburzenie widzenia barwnego i kontrastu,
    • ograniczenie pola widzenia,
    • nagła utrata wzroku,
    • ból gałki ocznej.

Zwężenie pola jest skutkiem zniszczenia włókien nerwu wzrokowego, mogą się pojawiać ciemne plamy o różnych rozmiarach przez oczami. Częściowy zanik rzadko prowadzi do całkowitej utraty widzenia, ale jest wynikiem utraty możliwości nawigacji w przestrzeni w przyszłości. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć obu oczu, jednak nie wykluczone jest pojawienie się choroby tylko w jednym oku.

Diagnostyka

Nie należy próbować samemu diagnozować choroby. Zanik nerwu wzrokowego może współistnieć z takimi chorobami jak zaćma oraz jaskra. Podstawowymi badaniami w Centrum Okulistycznym OCULISTIC w celu zdiagnozowania choroby jest badanie elektrofizjologiczne (VEP, PERG). Polega ono na obserwacji zmian prądów czynnościowych w obrębie gałki ocznej, mięśni oka oraz okolicy wzrokowej kory mózgowej. Ważny jest wywiad rodzinny, by dowiedzieć się, czy podobne objawy nie dotyczą również pozostałych członków rodziny. U większości pacjentów należy wykonać tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny oczodołu i mózgu, aby wykluczyć zmiany uciskowe oraz inne choroby, (np. stwardnienie rozsiane). Niekiedy zalecane jest przeprowadzenie badań genetycznych, które mogą wyjaśnić niektóre z przyczyn zaniku nerwu wzrokowego, jak np. choroba Lebera. W przypadku zauważenia zmian naczyniowych, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań w celu oceny stanu naczyń.

Leczenie

Bardzo ważna w przebiegu leczenia jest szybka reakcja na powstające zmiany w oku. Terapia polega na leczeniu przyczyny wywołującej zanik nerwu wzrokowego. Niestety skuteczne leczenie jest możliwe jedynie w przypadkach ucisku bądź urazu powodującego zanik nerwu. Leczenie choroby powstałej w przebiegu metabolicznych zaburzeń o podłożu genetycznym najczęściej obejmuje postępowanie objawowe. Osoby u których w rodzinie pojawiły się przypadki zaniku nerwu wzrokowego powinny być pod stałą opieką okulisty. Choroba może być dziedziczna.
W części przypadków zaniku nerwu wzrokowego jest nieuleczalny. Jednak rozwijana jest nowoczesna metoda polegająca na terapii komórkami macierzystymi, która daje szansę pacjentom na częściowe odzyskanie wzroku. Jest jednak ona w fazie eksperymentalnej.

PAMIĘTAJ!

    • Szybkie podjęcie leczenia jest najważniejsze w przebiegu zahamowania zaniku nerwu, dlatego po zaobserwowaniu dolegliwości nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza!
    • Członkowie rodziny osoby chorej na zanik nerwu wzrokowego powinni przynajmniej raz w roku zbadać swój wzrok ? choroba może mieć podłoże genetyczne.
    • W Centrum Okulistycznym OCULISTIC dysponujemy najnowszym sprzętem medycznym który umożliwia szybką diagnozę choroby.