Rejestracja +48 690 044 446, +48 795 950 595

Hipokrates Ziemi Lubuskiej 2019

Nasze Dobre Lubuskie 2019

fbfb

Poradnia

siatkówkowa
Rejestracja Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00
Rafał Paczała - ZnanyLekarz.pl

Retinopatia nadciśnieniowa ? diagnostyka i leczenie

Retinopatia nadciśnieniowa jest objawem powikłań w przebiegu nadciśnienia tętniczego. To przewlekła choroba oczu, która przez długi czas nie daje objawów. Z tego powodu w wielu przypadkach całkowite wyleczenie nie jest możliwe.
Wyodrębnia się cztery stopnie retinopatii nadciśnieniowej:
STOPIEŃ I – czynnościowe zmiany w naczyniach ? tętniczki rozciągnięte na swoim przebiegu, zwężone tętnice,
STOPIEŃ II – naczynia dodatkowe zmienione strukturalnie ? tętnice o wyglądzie drutu miedzianego o nieregularnej średnicy,
STOPIEŃ III – ogniska degeneracji siatkówki oraz dodatkowe uszkodzenia siatkówki z krwawieniem,
STOPIEŃ IV – zwyrodnienie siatkówki oka z bliznowaceniem, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, a w końcowym efekcie odrywanie się obkurczonej błony od podłoża. Powoduje to narastające zaburzenia w polu widzenia, a w efekcie ślepotę.

Przyczyny

Do przyczyn retinopatii należą zmiany w naczyniach krwionośnych. Mają one charakter ogólnoustrojowy. Choroba długo rozwija się bezobjawowo – objawy zauważalne są dopiero w jej zaawansowanym stadium. Retinopatia nadciśnieniowa jest spowodowana utrzymywaniem wysokiego ciśnienia tętniczego krwi oraz wynikiem zatrucia ciążowego i choroby nadciśnieniowej. Pierwszym objawem są zwężone tętnice na dnie oka. W ciągu rozwoju choroby dochodzi do ognisk niedokrwienia siatkówki oraz krwotoków. Następstwem są układające się wokół obrzękniętej plamki żółtej osady lipowe.

Objawy

Do podstawowych objawów retinopatii nadciśnieniowej należy:

    • zmniejszenia się średnicy tętniczek,
    • pogorszenie wzroku,
    • zniekształcenie obrazu,
    • krwotoki i przecieki naczyniowe,
    • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Częstym objawem retinopatii nadciśnieniowej jest uciskająca naczynie żylne, tętnica. Zwalnia ona ich przepływ krwi, co prowadzi do tworzenia się zakrzepów. Leczenie przebiega szybko i bezobjawowo. Rzadziej spotyka się zaburzenie ostrości widzenia i zniekształcenie obrazu. To skutek pojawiających się krwotoków, które przedostają się do siatkówki oka. Zmiany, które powstały w tej sytuacji są trudne do cofnięcia.
Nieleczona retinopatia nadciśnieniowa prowadzi do innych chorób oczu, jak neuropatii nadciśnieniowej (uszkodzenie nerwu wzrokowego) oraz choroidopatii nadciśnieniowej (uszkodzenie błony naczyniowej). Nadciśnienie prowadzi również do: zatoru tętnicy, retinopatii cukrzycowej oraz zakrzepu żyły środkowej siatkówki.
Retinopatia jest jednym z najczęstszych schorzeń z powodu wielu zróżnicowanych czynników. Dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie bądź cukrzycę powinny być w stałym kontakcie z lekarzem okulistą.

Leczenie

Podstawą w leczeniu retinopatii nadciśnieniowej jest farmakoterapia. Zwykle stosuje się ją dożywotnio. U osób starszych nie zalecane jest nagłe stosowanie leków gwałtownie obniżających ciśnienie. Gwałtowny spadek ciśnienia może powodować udary niedokrwienne mózgu, a w rezultacie kalectwo.
Do najczęściej stosowanych leków należą leki moczopędne (tiazydy) oraz beta-bloketry. Coraz powszechniejsze stają się inhibitory konwertazy, które ingerują w układ wenina-angiotenstna, oraz środki regulujące ciśnienie tętnicze (klonidyna, rilmenidyna). Metody leczenia zostają uzgodnione wcześniej z pacjentem. W walce z retinopatią nadciśnieniową pomocna jest zmiana diety ? ograniczenie spożycia soli, zwiększenie spożycia magnezu i potasu. Również ważne jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.
W przypadku rozwoju retinopatii cukrzycowej należy podjąć zabieg laserem Valon typu Multispot ? nowoczesny sprzęt Centrum Okulistycznym OCULISTIC, który zmniejsza objętość nieprawidłowo rosnących naczyń oraz zapobiega pogorszeniu ostrości wzroku.

PAMIĘTAJ!

    • Na nadciśnienie tętnicze choruje aż 30% Polaków, to jedno z najgroźniejszych czynników chorób układu sercowo-naczyniowego.
    • Nieleczona retinopatia nadciśnieniowa prowadzi do poważnych uszkodzeń nerwu wzrokowego.
    • Retinopatia nadciśnieniowa rozwija się bezobjawowo, dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie powinny być w stałym kontakcie w lekarzem okulistą.
    • W przypadku zauważenia objawów retinopatii nadciśnieniowej, należy niezwłocznie zgłosić się do Centrum OCULISTIC ? objawy mogą świadczyć o zaawansowanym stadium choroby.