Plamka żółta ? leczenie i diagnostyka AMD
Plamka żółta jest to niewielkie miejsce znajdujące się na siatkówce oka, umożliwiające ostre i wyraźne widzenie rzeczy znajdujących się w zasięgu naszego wzroku.
Najpowszechniejszą chorobą plamki żółtej jest zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem- inaczej zwane AMD. Choroba plamki żółtej zaczyna się rozwijać, gdy światłoczułe komórki ulegają degradacji. AMD występuje głównie u osób w wieku 55-64 lat. Pierwsze objawy zauważamy gdy:
- proste linie wydają się zdeformowane,
- środek widzenia jest bardziej zniekształcony niż reszta obrazu,
- rozpoznawanie kolorów staje się trudne lub niemożliwe.
Czynniki ryzyka: wiek, czynniki genetyczne, palenie tytoniu, jasny kolor tęczówki, nadwzroczność, choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca), nadmierna ekspozycja na światło.
Pamiętaj! Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, którą można dziedziczyć. Wczesne wykrycie AMD daje szanse na utrzymanie prawidłowego widzenia, dlatego ważne jest by osoby znajdujące się w grupie ryzyka regularnie odwiedzały lekarza okulistę i poddawały się badaniu dna oka.
Diagnostyka
Wyróżniamy dwa typy AMD:
AMD w postaci suchej
Postać sucha zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) związana jest z występowaniem tzw. druzów, czyli złogów przemiany materii siatkówki, zaniku i przegrupowania barwnika. Choroba rozwija się powoli i początkowo całkowicie bezobjawowo, dopiero gdy pogarsza się ostrość widzenia, obraz staje się zniekształcony lub faluje, pacjent zgłasza się na konsultację okulistyczną. Suche AMD może przejść w postać wysiękową, ale zmiana ta nie jest konieczna, by wzrok został nieodwracalnie uszkodzony.
Leczenie
Do tej pory nie było sposobu na skuteczne leczenie suchego AMD. Starano się jedynie opóźniać rozwój choroby lub jej przejścia w AMD wysiękowe poprzez stosowanie preparatów witaminowych, diety bogatej w warzywa i owoce, rzucenie tytoniu oraz obniżając poziom cholesterolu.
Z początkiem 2016 roku chorzy na zwyrodnieni plamki żółtej w formie suchego AMD, dostali szansę walki z tą chorobą, dzięki nowoczesnej technologii jaką zapewnia Laser 2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy- terapia odmładzająca siatkówkę oka). Centrum Okulistyczne Oculistic w Zielone Górze jest drugim w Polsce ośrodkiem posiadającym Laser 2RT i specjalizującym się w leczeniu tego schorzenia.
Laser 2RT stymuluje naturalny proces regeneracji oka, lecząc wczesne stadia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD suche). Praca Lasera 2RT polega na wysyłaniu nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii skierowanych na ściśle określone obszary zewnętrznej części plamki żółtej.
Zabieg Laserem 2RT jest krótki- czas trwania nie przekracza zazwyczaj 10 minut, bezbolesny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga pobytu w szpitalu. Ważne jest też, że powikłania lub działania niepożądane występują niezwykle rzadko. Po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Na rezultat zabiegu Laserem 2RT najczęściej trzeba poczekać około 3-6 miesięcy- jest to czas potrzebny na zmniejszenie ilości lub wielkości rozbijanych druzów w oku ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Warto wspomnieć, że jest to sprawa bardzo indywidualna i pacjenci informują o poprawie jakości widzenia już po 2 tygodniach od zabiegu.
Należy pamiętać, że zwyrodnienie plamki żółtej AMD to choroba przewlekła, a jej leczenie to ciągły proces, trwający całe życie pacjenta, dlatego konieczne będzie regularne odwiedzanie okulisty i kontrolowanie rozwoju choroby, by odpowiednio wcześniej zareagować i nie dopuścić do utraty zdolności centralnego widzenia.
AMD w postaci wysiękowe (mokrej)
AMD wysiękowe związane jest z nieprawidłową angiogenezą, czyli powstawaniem drobnych naczyń krwionośnych w warstwie podsiatkówkowej, które w konsekwencji ją uszkadzają. Naczynia te są bardzo delikatne, łatwo pękają i mogą być źródłem krwotoków, które z kolei prowadzą do bliznowacenia. Jest to sytuacja nieodwracalna i powoduje upośledzenie centralnego widzenia, przez przysłonięcie obrazu różnej wielkości i jasności plamami.
Wysiękowe (mokre) AMD postępuje o wiele szybciej niż AMD suche. Szacuje się, że nieleczone AMD w 80-90% przypadków powoduje utratę wzroku.
Wszystkie przypadki wysiękowego AMD uznawane są za pilne! Jeśli więc zdiagnozowano u Ciebie AMD wysiękowe zgłoś się jak najszybciej do naszego Centrum Okulistycznego Oculistic w Zielonej Górze i zacznij walkę z chorobą!
Leczenie
W przypadku stwierdzenia wysiękowego AMD należy jak najszybciej zacząć leczenie, które polega na doszklistkowych iniekcjach. Najczęstszymi lekami podawanymi są:
- Lucentis (ranibizumab) – należy on do grupy leków hamujących czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (anty-VEGF). Lek ten zapobiega pojawieniu się dalszych zmian w oku, a nawet może częściowo odwrócić występujące już wcześniej zmiany.
- Eyelea (aflibercept) – lek będący białkiem fuzyjnym, które nie tylko wiąże VEGF ale również z innym białkiem określanym jako łożyskowy czynnik wzrostu (PIGF), który również występuje w nadmiernej ilości w siatkówce osób chorych na wysiękowe AMD.
PAMIĘTAJ!
- Nie bagatelizuj pierwszych objawów- gdy linie proste wydają ci się zdeformowane, falujące, centralne pole widzenia staje się niewyraźne a rozpoznawanie kolorów staje się trudne lub wręcz niemożliwe- pilnie skonsultuj się z lekarzem okulistą i poproś o zbadanie dna oka!
- Postać suchą AMD leczy się laserem 2RT, postać mokrą (wysiękową) AMD- iniekcjami doszklistkowymi.
- AMD jest chorobą przewlekłą, jej leczenie trwa całe życie i ma na celu niedopuszczenie do utraty możliwości szczegółowego widzenia.
- Szacuje się, że nieleczone AMD w 80-90% przypadków powoduje utratę wzroku.
Co warto wiedzieć przed leczeniem AMD laserem 2RT?
- zabieg laserem 2RT jest krótki- czas trwania nie przekracza zazwyczaj 10 minut,
- zabieg laserem 2RT jest nieinwazyjny i bezpieczny,
- powikłania występują niezwykle rzadko i nie zagrażają życiu i zdrowiu.