Retinopatia cukrzycowa ? diagnostyka i leczenie
Retinopatia cukrzycowa jest odpowiedzialna za patologie w siatkówce. Za główny powód powstawania patologicznych zmian w oczach osób cierpiących na cukrzycę, uważa się brak wyrównania metabolicznego cukrzycy.
Czynniki wpływające na rozwój retinopatii cukrzycowej:
- okres dojrzewania,
- wysokie stężenia lipidów (trygliceryna, cholesterol) w surowicy krwi,
- długi wywiad cukrzycy,
- operacja zaćmy u kobiet z cukrzycą przedciążową.
Objawy
Retinopatia cukrzycowa jest podstępną chorobą. Jej objawy są bezbolesne, jednak często skutkuje nagłą utrata wzroku. Jest to spowodowane krwawieniem nowych naczyń krwionośnych do ciała szklistego oka, może ono zablokować widzenie. W okresie od kilku tygodni do wielu miesięcy, krwawienie może zostać wchłonięte, a osoba dotknięta chorobą odzyskuje wzrok.
Pozostałe objawy choroby:
- nieostre widzenie,
- małe plamki lub zacieki w polu widzenia,
- słabe widzenie w ciemności,
- pojawienie się trudności z przystosowaniem do przyciemnionego, bądź jaskrawego światła.
Rozległe krwawienie może prowadzić do rozrośnięcia się naczyń włosowatych i krwionośnych. Skutki tego krwawienia prowadzą do poważnych zagrożeń – naczynia włosowate mogą powodować trudne do skorygowania odwarstwienia siatkówki. W większości przypadków podjęte leczenie naprawia uszkodzenia, jednak zdarzają się przypadki, w których utrata wzroku jest trwała.
Diagnostyka
Retinopatię cukrzycową diagnozuje okulista. Do podstawowych badań w Centrum Okulistycznym OCULISTIC należy obserwacja dna oka za pomocą oftalmoskopu (jest to instrument ze świecącą końcówką, którą wykorzystuje się do badania wnętrza oka). W momencie podejrzenia choroby, pacjent kierowany jest do specjalisty w celu wykonania innych badań. Jednym z nich jest procedura zwana angiografią fluoresceinową. Badanie polega na sprawdzeniu, czy nie pojawiły się pęknięte naczynia bądź nie ma wycieków płynu. W tym celu wprowadza się do ramienia barwnik, który zabarwia gałkę oczną – powoduje on, że naczynia krwionośne w oku są bardziej widoczne, co pozwala na ich szczegółową ocenę.
Leczenie
Leczenie choroby jest zależne od jej typu. Należy regularnie poddawać się badaniom, by móc wcześnie zidentyfikować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Retinopatia nieproliferacyjna oraz retinopatia przedproliferacyjna rzadko wymaga leczenia, jednak choroby wymagają regularnych konsultacji. W przypadku pogorszenia się zwyrodnienia, kiedy krwawienia i wysięki zagrażają widzeniu, można podjąć leczenie w Centrum Okulistycznym OCULISTIC nowoczesnym laserem Valon typu Multispot. Zabieg zapobiega rozrostowi naczyń krwionośnych poprzez ,,spalenie” ich. Nie zostają one bezpośrednio zniszczone, lecz naczynia które otaczają siatkówkę, obumierają z braku tlenu. Choroba jest nieodwracalna, jednak leczenie laserowe zapobiega dalszej utracie wzroku. W poważnych przypadkach, gdzie występuje rozległe krwawienie wewnątrz oka, interweniuje się przeprowadzając zabieg chirurgiczny oka.
PAMIĘTAJ!
- Osoby cierpiące na cukrzycę powinny regularnie (przynajmniej raz w roku) uczęszczać na badania oczu mających na celu wykluczenie rozwoju retinopatii cukrzycowej,
- nie powinno się bagatelizować występujących objawów,
- leczenie laserowe retinopatii cukrzycowej zapobiega utracie wzrok.
Co warto wiedzieć o laserze Valon typu Multispot?
- Jest stosowany w leczeniu wszystkich typów retinopatii cukrzycowej (retinopatia nieproliferacyjna prosta, retinopatia przedproliferacyjna, retinopatia proliferacyjna),
- leczenie laserem Valon typu Multispot jest szybkie i bezbolesne,
- redukuje ryzyko odwarstwienia siatkówki.